Staket 2001 med tätare underdel och spaljérad överdel fungerar i både moderna och gammaldags miljöer.
Från
kr
 79900kr
kr
Lägsta priset senaste 30 dagarna
st
Endast online
Postnummer
Förväntas lämna lagret inom
Skickas direkt från leverantör
Uppdelad leverans när du handlar från fler av våra leverantörer
Varan är tillfälligt slut. Förväntas i lager
Ange postnummer för leverans och lagerinformation.
Sök efter postnummer
Passande tillbehör
Staket 2001 JABO
Staket 2001 med tätare underdel och spaljérad överdel fungerar i både moderna och gammaldags miljöer. Staketet är tillverkat i skyddsimpregnerad gran och passar att kombinera med Classic skärmar från Jabo. Staketet monteras mellan stolpar.
Behandling
Staketet är tillverkat av skyddsimpregnerad gran. Skyddsimpregnerat virke behöver inte underhållas, men kan om man vill behandlas regelbundet med träskyddsolja. Önskas en mörkare färg går det att använda träskyddsolja med pigment. Det går även att måla staketet, men då bör man vänta ett år.
Tekniska data
Dimension ram: 45x55 mm
Dimension spjälor: 19x120 mm, 8x35 mm
Utförande: skyddsimpregnerad gran
Definitionen för ett plank är att konstruktionen är tät och fungerar då som insyns- och vindskydd. Den täckande delen är oftast av trä men kan också vara av segelduk eller glas.
Funderar du på att måla ditt nya staket eller är det dags att måla om ditt befintliga? Det finns några bra saker att tänka på beroende om staketet är byggt med tryckimpregnerat eller obehandlat virke samt om det tidigare varit målat. Vi visar hur du lyckas med att få ett snyggt och hållbart resultat, vilket är viktigt med tanke på hur utsatt ett staket är.
Hur praktiskt det än är att låta soptunnorna stå längs vägen, så gör det inte intrycket av huset bättre direkt. Dessutom är det lätt att de blåser omkull under höstens stormar och skapar merjobb för dig. En lätt lösning är därför att bygga ett snyggt soptunnestaket som matchar huset och skapar ordning på din sophantering genom att kärlen får ett eget hem.